Jak se chovat při zpozorování požáru

Co dělat a jak se chovat zpozorujeteli požár

Provést nutná opatření pro záchranu ohrožených osob, uhasit požár (jestliže je to možné) nebo provést nutná opatření k zamezení jeho šíření. V případě, že není možné svými silami a dostupnými prostředky uhasit nebo zabránit dalšímu šíření požáru - volejte:

150, event. 112

tísńové volání

HZS Kladno - v oblasti středočeského kraje

místní pohotovost - v oblasti Sedlce - Prčice

Pokud se z nějakého důvodu nemůžete dovolat na linku 150, použijte univerzální tísňové volání na linku 112, které vede přímo k hasičům, nebo některé z dalších nouzových čísel (Policie ČR - 158, Záchranná služba - 155, Městská policie - 156). Dispečeři těchto linek si vaší výzvu mohou předat mezi sebou jinou cestou. Voláte-li z mobilního telefonu a váš operátor v místě, kde se nacházíte, nemá signál (na displeji je nápis "Jen tísňová volání" ap.), použijte rovněž univerzální nouzové číslo 112, které můžete vytočit i s uzamčenou klávesnicí (jedná-li se třeba o cizí mobil) a dokonce i bez nutnosti mít v mobilu vloženou či přes PIN aktivovanou SIM kartu! Pozor, toto číslo je možno použít i ve většině zahraničních států (měla by vám stačit znalost angličtiny nebo místního jazyka) a používejte ho jen v případě tísně! Nejedná se o žádnou pomocnou info linku mobilního operátora! Pokud voláte na tísňové linky z mobilního telefonu, VŽDY uveďte název města nebo obce, kde se událost stala. Jen ulice nestačí! Tísňové linky na většině území republiky stále ještě končí v krajských městech a nikoliv na okrese, jako při volání z pevné linky. Mnohokráte už se stalo, že záchranné složky vyjížděli na adresu události, ale po dojezdu se ukázalo, že šlo o stejnojmennou ulici v úplně jiném městě a občas i v úplně jiném kraji.

Při předávání zprávy uveďte:

• kde hoří

• co hoří

• své jméno a číslo telefonu, ze kterého voláte

• po ukončení hovoru zavěste a čekejte na zpětný dotaz k ověření pravdivosti zprávy o požáru

Před příjezdem jednotek (hasiči, záchranná služba, policie):

• pokud jsou na místě zranění lidé, poskytněte jim předlékařskou pomoc dle svých schopností a pokuste se je dostat mimo ohrožený prostor

• v případě, že se na místě nacházejí osoby, které mohou být událostí ohroženy, vyzvěte je, aby opustily ohrožený prostor

• do příjezdu jednotek se snažte dle svých schopností zabránit šíření požáru jakýmikoliv prostředky

• pozor na elektrický proud!

• vyčkejte na místě

Po příjezdu jednotek (hasiči, záchranná služba, policie):

• na výzvu velitele zásahu jste povinni poskytnout osobní pomoc jednotce požární ochrany, veliteli jednotky požární ochrany obce

• fyzická osoba není povinna poskytnout pomoc, jestliže ji v tom brání důležité okolnosti nebo jestliže by se vystavila vážnému ohrožení sebe nebo osoby blízké

Výzva k evakuaci:

• budete-li vyzváni k evakuaci z ohroženého prostoru, je třeba si vzít základní osobní věci (OP nebo ŘP, klíče od bytu)

• ohlásit veliteli zásahu, že byt č.x je prázdný

Ochrana zdraví
Při požáru se může stát, že obyvatelé budou muset určitou dobu pobývat v zamořeném prostoru nebo jím projít. V tomto případě je nezbytně nutné chránit cesty dýchací a povrch těla. Je to možné i v případě, že doma nemáme ochrannou masku a ochranný oděv, a to pomocí improvizované ochrany:

• k ochraně dýchacích orgánů se může použít vodou navlhčená rouška zhotovená z kapesníků, ručníků, utěrek apod.

• hlavu chráníme čepicí, kloboukem, šálou či kuklou tak, aby vlasy byly úplně zakryty a zvolená pokrývka hlavy chránila též čelo, uši a krk

• oči si chráníme brýlemi (lyžařskými či motoristickými), ruce rukavicemi

• k ochraně těla poslouží oblek, kombinéza, sako, kalhoty, plášť nebo pláštěnka do deště

• nohy si chráníme nejlépe vysokými botami nebo holínkami

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode